Question: 22. At any instant of time t, the displacement of any particle is given by 2 \mathrm{t}-1 (SI unit) under the influence of force of 5 N . The value of instantaneous power is (in SI unit) :
(1) 10
(2) 5
(3) 7
(4) 6
Answer: Option (1)
Explanation:
The displacement of the particle is given as x = 2t - 1.
Velocity is the time derivative of displacement.
v = \frac{dx}{dt} = \frac{d}{dt}(2t - 1) v = 2 \, \mathrm{m\,s^{-1}}The instantaneous power delivered by a force is given by
P = FvGiven force F = 5 \, \mathrm{N} and velocity v = 2 \, \mathrm{m\,s^{-1}}.
P = 5 \times 2 P = 10 \, \mathrm{W}Hence, the instantaneous power is 10 W.