Question: 90. A compound X contains 32 \% of \mathrm{A}, 20 \% of B and remaining percentage of C. Then, the empirical formula of X is :
(Given atomic masses of \mathrm{A}=64 ; \mathrm{B}=40 ; \mathrm{C}=32 \mathrm{u} )
(1) A_{2} B C_{2}
(2) \mathrm{ABC}_{3}
(3) \mathrm{AB}_{2} \mathrm{C}_{2}
(4) \mathrm{ABC}_{4}
Answer: Option (2)
Explanation:
Let the total mass of the compound be 100 \ \mathrm{g}.
Mass of \mathrm{A} = 32 \ \mathrm{g}
Mass of \mathrm{B} = 20 \ \mathrm{g}
Mass of \mathrm{C} = 100 - (32 + 20) = 48 \ \mathrm{g}
Number of moles of \mathrm{A} = \dfrac{32}{64} = 0.5
Number of moles of \mathrm{B} = \dfrac{20}{40} = 0.5
Number of moles of \mathrm{C} = \dfrac{48}{32} = 1.5
The mole ratio of \mathrm{A} : \mathrm{B} : \mathrm{C} is
0.5 : 0.5 : 1.5Dividing each term by the smallest value 0.5,
1 : 1 : 3Hence, the empirical formula of the compound is \mathrm{ABC}_{3}.