Question 21: A bullet is fired from a gun at the speed of 280 \mathrm{~m} \mathrm{~s}^{-1} in the direction 30^{\circ} above the horizontal. The maximum height attained by the bullet is \left(\mathrm{g}=9.8 \mathrm{~m} \mathrm{~s}^{-2}, \sin 30^{\circ}=0.5\right) :
(1) 1000 m
(2) 3000 m
(3) 2800 m
(4) 2000 m
Answer: Option (1)
Explanation:
The vertical component of the initial velocity is given by
u_y = u \sin\thetaSubstituting the given values,
u_y = 280 \times 0.5 = 140 \, \mathrm{m\,s^{-1}}The maximum height attained by a projectile is given by
H = \frac{u_y^{2}}{2g}Substituting the values,
H = \frac{(140)^2}{2 \times 9.8} H = \frac{19600}{19.6} H = 1000 \, \mathrm{m}Hence, the maximum height attained by the bullet is 1000 \, \mathrm{m}.
Therefore, the correct answer is Option (1).