Question 26: The potential energy of a long spring when stretched by 2 cm is U. If the spring is stretched by 8 cm , potential energy stored in it will be :
(1) 8 U
(2) 16 U
(3) 2 U
(4) 4 U
Answer: Option (2)
Explanation:
The potential energy stored in a stretched spring is given by
U=\frac{1}{2}kx^{2}where k is the spring constant and x is the extension of the spring.
Thus, the potential energy of a spring is proportional to the square of the extension.
U \propto x^{2}Let the initial extension be
x_{1}=2\,\mathrm{cm}and the corresponding potential energy be
U_{1}=UThe new extension is
x_{2}=8\,\mathrm{cm}The ratio of potential energies is
\frac{U_{2}}{U_{1}}=\left(\frac{x_{2}}{x_{1}}\right)^{2}Substituting values,
\frac{U_{2}}{U}=\left(\frac{8}{2}\right)^{2}=4^{2}=16 U_{2}=16UHence, the potential energy stored in the spring when stretched by 8 cm is 16U.
Therefore, the correct answer is Option (2).